منظور از رجعت چیست؟


رجعت به معنای بازگشت است ؛ (زنده شدن پس از مرگ)

که منظور بازگشت گروهی از مومنان خالص (از روی اختیار) و عده ای از منافقان فاجر (از روی اجبار) بعد از ظهور حضرت امام زمان (عج) و پیش از قیامت به این جهان است.

فرمان رجعت ، همانند فرمان ظهور از طرف خداوند قادر متعال صادر می شود ، و جمعی از بندگان خالص خداوند ، که سالها پیش قبل از ظهور حضرت (عج) از دنیا رفته اند ، باز میگردند و تجلی قدرت خداوند را در دولت کریمه امام مهدی (عج) می بینند.

همان طور که رجعت و وجود داشتن مومنین برای مسئله ظهور ضروری است برای یاری و یاوری حضرت امام زمان (عج) ، رجعت کافران و ظالمان نیز ضروری است تا بازگردند و پیش از قیامت ، به دشمنی حضرت بپردازند و بعد قسمتی از واکنش اعمال ظالمانه خود را ببینند ، (مجازات شوند) و مایه سرور و تشفی خاطر ستمدیدگان گردد.

در احادیث و آیات متعددی از قرآن کریم ، مسئله رجعت اثبات شده است ، که حتی با اکتفا کردن به آیات قرآن کریم ، میتوان به اثبات رجعت (زنده شدن پس از مرگ) و قطعی بودن آن پی برد.

به زبان ساده تر ، میشه گفت که رجعت یا بازگشت پس از مرگ ، یکی از لازمه های ظهور هستش ، که رجعت افراد مومن باعث یاوری امام زمان (عج) میشه و رجعت گناهکاران ، باعث بازگشت دوباره آنها به دنیا و انجام دوباره اعمال بدشون و در نهایت دیدن نتایج اعمال زشتشون . چیزی که قطعیه اینه که رجعت هر دو گروه از لازمه های ظهوره .


یکصد پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان (عج) ، علیرضا رجالی تهرانی ، صفحه 257

(تمامی مطالب این پایگاه دست نویس بوده و توسط نویسنده سایت از منابع مربوط گردآوری میشود)

(کپی متن ها برای استفاده های شخصی بلامانع است،در غیر اینصورت نام پایگاه حتما درج گردد)